Till sidans huvudinnehåll
Galatea logotyp
Logga in

Våra nederländare på pallen i Europa och USA

Våra nederländare på pallen i Europa och USA

Maj har varit öltävlingarnas månad i Europa och USA. Både World Beer Cup, European Beer Awards och Dutch Beer Challenge har gått av stapeln. Noterbart för oss är att våra nederländska producenter inom Swinkels Family Brewers har tagit en lång rad ”bäst i test”-medaljer för sina ypperliga brygder.

La Trappe Trappist, som alla finns hos Systembolaget, knep silver vid World Beer Cup med La Trappe Dubbel och både silver och brons vid Dutch Beer Challenge med La Trappe Blond respektive La Trappe Oak Aged och (igen) La Trappe Dubbel!

Även de kreativa craft beer-bryggerierna De Molen och Uiltje fick kliva upp på pallen – många gånger. De fick tillsammans fem medaljer av alla valörer vid Dutch Beer Challenge och Uiltje gjorde ensamt storslam vid European Beer Awards med hela sju medaljer.

Håll utkik efter vårt roterande sortiment av små partier och batcher från De Molen och Uiltje i barer. Till hösten väntar även ett par spännande lanseringar på Systembolaget.

Galatea rekommenderar

La Trappe Dubbel 33 cl
La Trappe Dubbel 33 cl
1605-03, Nederländerna
De Koningshoeven
31,80 kr
La Trappe Blond 33 cl
La Trappe Blond 33 cl
1702-03, Nederländerna
De Koningshoeven
33,90 kr
La Trappe Witte Trappist
La Trappe Witte Trappist
1703-03, Nederländerna
De Koningshoeven
De Molen Vuur & Vlam
De Molen Vuur & Vlam
5904-03, Nederländerna
Brouwerij De Molen

Du kanske också vill läsa mer om...

Belgiska restaurangklassiker – och ölet därtill

Kunskap

Belgiska restaurangklassiker – och ölet därtill

Sköna maj är här och vi vill rekommendera god mat och dryck för säsongen. Den här veckan med tema Belgien. Från landet med den spännande ölkulturen lyfter vi fram belgisk blond från Duvel, Brasserie d’Achouffe och De Koninck. Fruktiga och kryddiga gourmetöl som förhöjer upplevelsen tillsammans med klassiska belgiska maträtter, vare sig du går på restaurang eller lagar hemma.

Houblon Chouffe – pionjär-IPA från Belgien

Inspiration

Houblon Chouffe – pionjär-IPA från Belgien

Även det traditionella öllandet Belgien hade på 1900-talet sin kris där ölkulturen och mångfalden utarmades av likriktade storbryggerier. Och även Belgien fick sin motreaktion med en rörelse av nya, småskaliga hantverksbryggare som väckte de fantastiska, belgiska ölsmakerna till nytt liv. Brasserie d’Achouffe från den lilla staden Houffalize i Ardennerna är ett berömt exempel, som startade redan 1982.