
Sortiment
Weingut Leth
Hos Weingut Leth har man bemästrat den österrikiska nationaldruvan grüner veltliner till fulländning, men man odlar även riesling med stor framgång samtidigt som man värnar om mångfalden av lokala sorter.

Nu är det äntligen dags: den 30 januari släpps Leth Roter Veltliner Fumberg som en tillfällig lansering i Systembolagets exklusiva sortiment. Endast 1 800 flaskor har köpts in till Sverige och vinet kommer säljas i utvalda Systembolagsbutiker till priset av 189 kr. Detta är de sista flaskorna av vinet i denna fantastiska årgång 2023, en av de bästa årgångarna på länge i Wagram, Österrike.
Bakom vinet står familjeägda Weingut Leth, kända för rena, ursprungstrogna viner och ett hållbart arbetssätt i vingården. Weingut Leth kan beskrivas som en verklig succé i Sverige, med hela fem viner i Systembolagets ordinarie sortiment, och nu ett kompletterande vin i det exklusiva sortimentet.
Druvan roter veltliner är - trots vad namnet kan antyda - inte nära besläktad med grüner veltliner men däremot trivs båda i Wagrams mineralrika och porösa löss-jordar.
Fumberg är ett av familjen Leths vingårdslägen med unik terroir i Wagram. På drygt 300 meters höjd och med en syd-sydostexponerad, något svalare och terrasserad växtplats får vi en karaktär som är typisk för druvan och området, smakrik med toner av torkad frukt, mandarin, apelsinzest och kvitten. Frisk välbalanserad syra med en aning nötighet och kryddighet i eftersmaken. Och ekologiskt förstås!
Serveras vid 8–10 °C till vegetariska rätter, fisk eller ljust kött – och lika trevligt som samtalsvänligt vin runt bordet.
Produktchef Moa Landsberg, Domaine Wines

Sortiment

Nyhet
Årets skörd markerar ett historiskt ögonblick för Österrikes vinindustri. För första gången är en fjärdedel av alla vingårdar ekologiskt certifierade. Det visar att hållbar vinodling inte längre är en nisch utan en självklar del av landets identitet.

Nyhet