
Nyhet

Nyhet
”Vi var rörande överens om att Domaine Lalande var det vin som passade bäst med färska Strömstadsräkor”, säger styrelsen i Svenska Räkakademien genom China Persson
Färska räkor bjuder på både sälta och umami, vilket gör att de ofta fungerar allra bäst tillsammans med friska och torra vita viner med tydlig syra. Aromatiska druvsorter som Sauvignon Blanc är därför en klassisk följeslagare.
I provningen var det just Domaine Lalande Sauvignon Blanc som visade sig harmoniera bäst med de färska Strömstadsräkorna.
Domaine Lalande Sauvignon Blanc har en ljusgul färg och en ungdomlig och aromatisk doft, stiltypiskt för druvan.
Smaken är frisk och fruktig med toner av svartvinbärsblad, päron och citrus, följt av en markerad och uppfriskande syra i avslutningen.
Domaine Lalande ligger i Languedoc, nära Carcassonne, där vinodling har bedrivits sedan 1684. Egendomen ägs idag av familjen Montariol och Pierre Degroote.
Jordmånen i området är rik på kalk, fossiler och lera, vilket ger goda förutsättningar för friska och aromatiska viner. Druvorna pressas varsamt och vinet jäser i ståltank, där det även får vila på sin jästfällning före buteljering för att utveckla sin karaktär.
Domaine Lalande är certifierat enligt Terra Vitis, en fransk hållbarhetscertifiering som visar att vinodlingen sker med stor hänsyn till miljö och långsiktig hållbarhet.
Färg
Ljusgul färg.
Doft
Fruktig, aromatisk doft med inslag av päron, krusbär, svartvinbärsblad, örter och citron.
Smak
Fruktig, mycket frisk smak med inslag av päron, krusbär, svartvinbärsblad, lime och örter.

Sortiment

Nyhet

Nyhet