Kontakt

Tillsammans med er – privatkunder, krogar och Systembolagsbutiker – vill vi på Galatea se till att göra landets dryckeskonsumenter och restauranggäster aningen nöjdare, gladare och lyckligare, så ofta vi kan. Kontakta oss gärna!

Besöksadress
Galatea AB
Gustavslundsvägen 133, 9 tr
167 51 Bromma

Org.nr: 556504-0606

Postadress
Galatea AB
Box 15112
167 15 Bromma

Ordertelefon
020 – 21 24 10

Ordermail
order@galatea.se

Marknad

Anders Engman

Mässansvarig

070 – 512 17 58
anders.e@galatea.se

Jens Henricson

Brand Manager - Sprit

072 – 560 61 50
jens@galatea.se

Fanny Lundberg

JR Brand manager vin

072 – 245 44 10
fanny@galatea.se

Erik Dellgren

Brand Manager - Öl

070 – 182 79 91
erik@galatea.se

Marcus Friari

Brand Manager svenska ölvarumärken

070 – 626 28 66
marcus@galatea.se

Chris Westfahl

Brand Manager Craft Beer - Exportansvarig

076 – 768 22 00
chris@galatea.se

Filip Nilsson

Brand Ambassador

070 – 492 56 69
filip@galatea.se

Lucie Watson Donnert

Marknadsassistent

08 – 600 74 29
073 – 675 37 87
lucie@galatea.se

Nesrin Kaya

Marknadsassistent

08 – 600 74 23
070 – 323 58 00
nesrin@galatea.se

Marie Elvshammar

Art Director

070 – 247 86 69
marie@galatea.se

Sören Sörensen

Key Account Manager Systembolaget / Produktutvecklare

08 – 600 74 15
070 – 672 70 64
soren@galatea.se

Sälj

Toppen
Caj Jansson

Grossistansvarig Teknisk utrustning / beställning av fatservice

08 – 600 74 10
070 – 935 97 04
caj@galatea.se

Ola Malmqvist

Affärscontroller HoReCa

08 – 600 74 14
073 – 364 32 00
ola@galatea.se

Anders Åkesson

Säljledare HoReCa

070 – 510 74 63
anders.akesson@galatea.se

Christian Lindblom

Key Account Manager On Trade

076 – 148 72 00
christian@galatea.se

Fredrik Carlsson

Key Account Manager DVH, Servicehandel och Export

08 – 600 74 04
070 – 225 25 68
fredrik@galatea.se

Jörgen Derantz

Restaurangsäljare - Stockholm, Uppsala

070 – 935 97 01
jorgen@galatea.se

Peter Skogblad

Restaurangsäljare - Stockholm, Gotland

073 – 332 58 90
peter@galatea.se

Tomas Härenstam

Restaurangsäljare - Stockholm City

070 – 393 93 62
tomash@galatea.se

Magnus Rode

Restaurangsäljare - Norrland

070 – 666 63 44
magnusr@galatea.se

Johan Ericsson

Restaurangsäljare - Göteborg, Halland & Västergötland

070 – 416 94 21
johan@galatea.se

Thomas Landström

Restaurangsäljare - Skåne, Blekinge

070 – 416 94 22
t.landstrom@galatea.se

Pierre Noldin

Restaurangsäljare - Småland, Östergötland & Öland

070 – 561 11 52
pierre@galatea.se

Matz Fägnell

Restaurangsäljare - Västra Stockholm, Sigtuna och Gävle

070 – 554 69 51
M.fagnell@galatea.se

Robert Flöijer

Restaurangsäljare - Dalarna - Närke - Värmland - Västmanland - Norra Södermanland - Norra Västergötland

070 – 659 89 70
robert@galatea.se

Sandrin Basse

Säljare DVH

070 – 236 48 71
sandrin@galatea.se

Ekonomi

Toppen
Jacob Nordwall

Business Controller

08 – 403 078 62
070 – 362 02 80
jacob@galatea.se

Lukas Hein

Business Controller

072 – 535 49 00
lukas@galatea.se

Jenny Lopes Da Silva

Leverantörsreskontra

finance@galatea.se

Camilla Carlén

Kundreskontra

kundreskontra@galatea.se

Carl-Henrik Nauclér

System/IT

08 – 600 74 18
070 – 333 74 18
calle@galatea.se

Företagsledning

Toppen
Lasse Persson

VD - Sigtuna Brygghus

08 – 600 74 22
072 – 220 97 00
lasse@galatea.se

Mats Folkeson

VD - Verkställande Direktör

Chriss Österberg

HR Chef

chriss.osterberg@galatea.se

Ulf Sedlacek

Försäljningsdirektör

08 – 600 74 09
070 – 559 01 02
ulf@galatea.se

Daniel Boltes Persson

Affärsområdeschef- öl

070 – 045 48 78
daniel@galatea.se

Fredrik Olin

Affärsområdeschef - vin

070 – 899 53 13
fredrik.olin@galatea.se

Stabs funktioner

Toppen
Mia Hernodh

Miljö- och Kvalitetsprojektledare

08 – 600 74 21
072 – 219 74 00
mia@galatea.se

Kontakta oss

  • Detta fält används för valideringsändamål och ska lämnas oförändrat.

Galateas Nyhetsbrev

Hör av dig till oss!

Kontakta oss